RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tingkatan
|
4
Bravo
|
Tarikh
|
01
MAC 2012
|
Masa
|
1000-1120
(80 Minit)
|
Tempat
|
Bilik
Bahasa
|
Kehadiran
|
/30
|
Tajuk / Tema : Prosa Tradisional (Hikayat Khoja Maimun)
Objektif : Pada akhir pelajaran pelajar dapat:
i-
Memahami sinopsis atau rentetan cerita
ii-.Menyatakan
sekurang-kurangnya 3 nilai dan 3 pengajaran
iii-
Dapat menjawab sekurang-kurangnya 2 soalan kuiz dengan tepat
Hasil Pembelajaran :
Fokus Utama (FU) :
10.1 Menceritakan semula sesebuah
karya secara keseluruhan
Aras 1
ii.Membuat sinopsis dengan menggunakan bahasa yang menarik.
Fokus
Sampingan (FS) :
10.4 Menyatakan
jenis, ciri, tema dan persoalan, pemikiran, nilai dan pengajaran.
Aras 1
ii. Membuat sinopsis dengan
menggunakan bahasa yang menarik.
Sistem Bahasa:
Binaan ayat yang gramatis dan Kosa Kata.
Pengisian
Kurikulum:
Ilmu: Sastera
Nilai: Kesetiaan dan
Kebijaksanaan
Kemahiran
Bernilai Tambah (Pedagogi):
Kemahiran
Berfikir- Menganalisis, Membuat Keputusan
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI P&P
|
PENILAIAN FORMATIF
|
CATATAN
|
1.
Bunyi dan
gambar
burung
|
Set Induksi : (5 Minit)
i.
Pelajar diminta
memerhatikan gambar burung yang dipaparkan dan mendengar bunyi burung yang
diperdengarkan.
ii.
Guru meminta pelajar memberi pendapat tentang apa yang mereka dengar.
iii.
Jawapan pelajar dibimbing
guru bagi mengaitkan dengan tajuk pelajaran
”Hikayat Khoja
Maimun”.
|
|
BBM:
Slide Show
-Gambar burung
-Audio burung
|
|
Langkah 1– (60 Minit)
i-
Penerangan tentang
sinopsis, tema, persolan, watak perwatakan, nilai dan pengajaran prosa oleh
guru.
ii-
Beberapa orang pelajar diminta menceritakan
semula tentang isi pengajaran yang mereka fahami.
iii-
Pelajar
dibahagikan kepada 6 kumpulan untuk menjawab kuiz yang dipaparkan.
iv-
Wakil setiap
kumpulan diminta menjawab soalan dan markah akan diberi.Kumpulan yang
memperoleh markah yang paling tinggi akan diberi ganjaran dalam bentuk
hadiah.
v-
Pelajar diminta
menyiapkan rumusan lengkap dengan menggunakan sekurang-kurangnya 6 isi
tersurat dan 2 isi tersirat yang terdapat di atas papan putih.
|
Objektif (i) dan (ii) tercapai
Objektif (iii) tercapai
|
BBM:
Slide Show
-sinopsis, tema, persolan, watak
perwatakan, nilai dan pengajaran prosa ‘Hikayat Khoja Maimun’
|
Kesimpulan:
|
Penutup : (5 Minit)
i.
Peneguhan dan
kesimpulan tentang isi pelajaran dibuat oleh guru.
ii.
Tugasan lanjutan diberi kepada pelajar sebagai
latihan peneguhan.
|
|
|
Refleksi :
Catatan :